Հոկտեմբերի 3–4-ը Ծաղկաձորում կայացավ «Հայաստանի հանքարդյունաբերական ֆորում - 2025»-ը։
«ԶՊՄԿ» ՓԲ ընկերությունը արդեն երկրորդ տարին այդ մեգանախաձեռնության գլխավոր հովանավորն է։ Ընկերության նման պատասխանատվությանը 2025 թ-ին միացել են հանքարդյունաբերական ու ամենատարբեր ոլորտների մի շարք գործընկերներ, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է բիզնես շրջանակների՝ հանքարդյունաբերության կարևորության նկատմամբ բարձր գիտակցումը։
«Հայաստանի հանքարդյունաբերական ֆորում - 2025»-ին մասնակցեցին մեկ տասնյակից ավելի երկրներից Հայաստան ժամանած միջազգային հեղինակավոր փորձագետներ և հյուրեր, որոնք երկօրյա ֆորումի ընթացքում հանդես եկան ոլորտի նորագույն միտումների, խնդիրների ընդհանրությունների և լուծումների վերաբերյալ ելույթներով, ՀՀ կառավարության անդամների, համայնքների ղեկավարների, հայաստանյան գիտական, կրթական, հասարակական ու ոլորտային կազմակերպությունների փորձագետների, ԶՊՄԿ ղեկավարության հետ մասնակցեցին պանելային թեմատիկ քննարկումների ու բանավեճերի։
Ֆորումի շրջանակներում ներկայացվեցին խորքային հետազոտություններ՝ ոլորտի տնտեսական ազդեցության և իրավական ու ներդրումային խնդիրների վերաբերյալ։ Քննարկվեցին տարածաշրջանային համեմատություններ, համայնքների հետ հարաբերությունների և վստահության խնդիրներ, անդրադարձան կայուն զարգացման առաջնահերթություններին և միջազգային նորագույն միտումներին։
Հրապարակվեց նաև ԶՊՄԿ կայուն զարգացման տարեկան զեկույցը, ստորագրվեց հուշագիր Հայաստանի հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ասոցիացիայի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության միջև։
Ինչպես հայտնի է, 2026 թվականի աշնանը Հայաստանը պատրաստվում է ընդունել ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվեցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP 17)։ Այս կարևորագույն միջոցառմանն ընդառաջ՝ ֆորումի ընթացքում հայտարարվեց հանքարդյունաբերության ոլորտում կենսաբազմազանության պահպանությանն ուղղված ծրագրի մրցույթ, որին կարող են մասնակցել հանքարդյունաբերական ընկերությունները և հասարակական, գիտական ու կրթական կառույցները։ Հաղթողը հաջորդ տարի կարժանանա բնապահպանության ոլորտում առաջատար միջազգային մասնագետ Ջոն Հոբսի անվան մրցանակի։

On October 3-4, “Mining Armenia Forum – 2025” was held in Tsaghkadzor.
For the second year in a row, ZCMС CJSC has been the main sponsor of this mega-initiative. In 2025, a number of partners from mining and other sectors joined the company, which once again goes to show the deep knowledge of the business circles about the importance of the mining industry.
The “Mining Armenia Forum – 2025” was attended by reputable international experts and guests from more than a dozen countries who arrived in Armenia and delivered speeches on the latest trends, common problems and solutions in the field during the two-day forum, and participated in panel discussions and debates with members of the RA Government, community leaders, experts from Armenian scientific, educational, public and sectoral organizations, and the ZCMC leadership.
Within the framework of the Forum, in-depth research was presented on the economic impact of the sector and legal and investment issues. Regional comparisons, issues of relations and trust with communities were discussed, sustainable development priorities and the latest international trends were touched upon.
The ZCMC Annual Sustainable Development Report was also presented, and a memorandum was signed between the Mining and Metallurgy Association of Armenia and the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.
As is known, in the autumn of 2026, Armenia is going to host the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP 17). Ahead of this important event, a competition for a project aimed at preserving biodiversity in the mining sector was announced at the Forum, in which mining companies and various non-governmental, scientific and educational institutions can participate. Next year, the winner will be awarded the Prize of John Hobbs, a leading international specialist in the field of environmental protection.