Բիզնեսի աճի գլխավոր նախապայմանը տնտեսության ֆորմալացումն է: Թեման քննարվկել է ապրիլի 17-ին կայացած համաժողովի ընթացքում, որը նախաձեռնել էր Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը (ՀԳՀՄ) Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) աջակցությամբ։
Միջոցառման առանցքային թեման պետության հետ համատեղ բիզնեսի զարգացման նոր ճանապարհային քարտեզ ձևավորելն էր, որում առաջնային է լինելու թափանցիկ աշխատելու կարևորությունը:
Համաժողովին մասնակցում էին պետական շահագրգիռ գերատեսչությունների, գործարար համայնքի և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը նախաձեռնել է այս համաժողովը, քանի որ ոլորտում ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ խնդիրը լուծելու համար մի քանի թիրախային միջամտություններ են անհրաժեշտ:
«Շատ կարևոր է պարզել՝ տնտեսության ֆորմալացումը ցանկության, թե՞ կարողության հետևանք է, այսինքն՝ բիզնեսը չի՞ ցանկանում աշխատել, թե՞ չի կարողանում աշխատել»,- նշել է ՀԳՀՄ նախագահ Վահագն Համբարձումյանը:
Համաժողովին ներկա է եղել նաև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, Հայաստանի հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ասոցիացիայի նախագահ Վարդան Ջհանյանը։
«Քանի որ մեր ոլորտը ստվերից ազատվելու խնդիր չունի և թափանցիկ աշխատելու տեսանկյունից համարվում է երկրում առաջամարտիկ, մենք այսօր մասնակցում ենք այս համաժողովին տնտեսության մեջ առկա խնդիրներին անդրադառնալու համար. չէ որ մենք գործունեություն ենք ծավալում Հայաստանում, և մեր ոլորտը համարվում է տնտեսության շարժիչ ուժը:
Թափանցիկ աշխատելը չափազանց կարևոր է, և մենք հպարտորեն արձանագրում ենք, որ ԶՊՄԿ-ն արդեն 4 տարի է՝ ներկայացնում է կայուն զարգացման հաշվետվություն, ինչը թափանցիկ աշխատելաոճի գլխավոր գրավականն է: Եվ ես հույս ունեմ, որ մեր երկրում աշխատող ընկերությունները, հատկապես խոշորները, կհետևեն մեր օրինակին և կսկսեն հրապարակել նմանատիպ թափանցիկ հաշվետվություններ»,- ընդգծել է Վ.Ջհանյանը։

Совместно с государством
Главным условием роста бизнеса является формализация экономики. Эта тема обсуждалась на конференции, состоявшейся 17 апреля по инициативе Республиканского союза работодателей Армении (РУЭА) при поддержке Международной организации труда (МОТ).
Главной темой мероприятия стала совместная с государством разработка новой дорожной карты развития бизнеса, в которой первостепенное значение будет иметь прозрачность в работе.
В конференции приняли участие представители заинтересованных государственных ведомств, делового сообщества и международных организаций.
Инициатором этой конференции выступил Республиканский союз работодателей Армении, поскольку исследования в этой области показали, что для решения проблемы необходим ряд целенаправленных мер.
«Очень важно выяснить, является ли формализация экономики следствием желания или способности, то есть, бизнес не хочет работать или не может работать?» — отметил Ваагн Амбарцумян, президент Армянского союза предпринимателей.
На конференции также присутствовал Вардан Джанян, первый заместитель генерального директора ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗМКК), президент Ассоциации горно-металлургической промышленности Армении.
«Поскольку наша отрасль не имеет проблем с выходом из теневой экономики и с точки зрения прозрачности в работе отрасль считается пионером в масштабе страны, мы участвуем сегодня в этой конференции, чтобы обсудить проблемы экономики: в конце концов, мы работаем в Армении, и наша отрасль считается движущей силой экономики. Прозрачность в работе имеет чрезвычайно важное значение, и мы с гордостью отмечаем, что ЗММК уже 4 года представляет отчет об устойчивом развитии, что является главной гарантией прозрачного стиля работы. И я надеюсь, что компании, работающие в нашей стране, особенно крупные, последуют нашему примеру и начнут публиковать аналогичные прозрачные отчеты», — подчеркнул В. Джанян.