Հիմք է դրվել անտառվերականգնման լայնածավալ ծրագրի մեկնարկին
Համաձայն ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի միջև կնքված եռակողմ հուշագրի' 273 հեկտար հողատարածքում կիրականացվեն անտառվերականգնման և անտառպատման աշխատանքներ ԶՊՄԿ-ի ֆինանսավորմամբ: Ծրագրի նպատակը ոչ միայն շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցությունների նվազեցումն է, այլև էկոհամակարգերի վերականգնումը։
Ինչպես վստահեցնում է «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը, 18 հա հողատարածք արդեն իսկ անտառապատվել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի հետ համատեղ ջանքերի շնորհիվ։ «Ընթացքի մեջ են 2 հա անտառվերականգնման աշխատանքները, որոնք ավարտին կհասցվեն այս կամ հաջորդ տարի»,- ասել է Ա. Ստեփանյանը: Նա առանձնակի շեշտադրել է այն իրողությունը, որ այս ծրագիրը իրականացվում է Ընկերության գործունեության հիմքում դրված պատասխանատու հանքարդյունաբերության անխախտելի սկզբունքներով։
ՇՄ նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը նշել է․
«Հուշագրի կնքմամբ մենք շարունակելու ենք համատեղ անցնել մի ճանապարհ, որի հիմքում բնապահպանությունն է։ Մեր երկրի զարգացումը մենք պետք է ապահովենք ոչ միայն հանքարդյունաբերությամբ, այլև բնապահպանական երկարաժամկետ համատեղ ջանքերով։ Վստահ եմ' համագործակցության շրջանակում իրականացվող ծրագրերի ազդեցությունը կզգան Սյունիքում, ինչպես նաև մայրաքաղաքում»։

Согласно трехстороннему меморандуму, подписанному между Министерством окружающей среды Республики Армения, ГНКО «Армлес» и ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», при финансировании ЗММК будут проведены лесовосстановительные работы и облесение на площади 273 га. Цель проекта – не только снижение негативного воздействия на окружающую среду, но и восстановление экосистем.
Как заверил Армен Степанян, заместитель генерального директора ЗАО «ЗММК», директор по устойчивому развитию, благодаря совместным усилиям с ГНКО «Армлес» уже облесено 18 га. «Ведутся работы по лесовосстановлению на 2 га, которые будут завершены в этом или следующем году», — сказал А. Степанян. Он особо подчеркнул, что эта программа реализуется в соответствии с незыблемыми принципами ответственной добычи полезных ископаемых, которые лежат в основе деятельности Компании.
Заместитель министра окружающей среды Арам Меймарян отметил: «Подписав меморандум, мы продолжим совместно следовать пути, основанному на охране окружающей среды. Мы должны обеспечить развитие нашей страны не только за счет горнодобывающей промышленности, но и за счет долгосрочных совместных усилий в области охраны окружающей среды. Я уверен, что влияние проектов, реализуемых в рамках сотрудничества, будет ощущаться как в Сюнике, так и в столице».
Сотрудничество также предусматривает:
- совместное планирование программ лесовосстановления и облесения,
- выбор подходящих территорий с участием заинтересованных сторон,
- разработку программ с участием экспертов отрасли, обмен информацией и отчетами о выполненных работах,