ԶՊՄԿ-ն՝ «DDF-2026»-ի արդյունաբերական փոխակերպման գործընկեր
ԶՊՄԿ-ն արդեն մի քանի տարի է` թվայնացման ակտիվ շրջափուլում է և վերջնարդյունքում ունենալու է ժամանակակից, ամբողջովին թվայնացված կառավարման և արտադրական մոդելներ: Եվ պատահական չէ, որ գործուն կերպով մասնակցում է 2023 թվականից անցկացվող հեղինակավոր «Doing Digital Forum»-ին (DDF)՝ որպես արդյունաբերական փոխակերպման գործընկեր։
«DDF-2026»-ի օրակարգը հագեցած էր առանցքային ելույթներով և պանելային դինամիկ քննարկումներով, որի բանախոսներից էր նաև «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի թվայնացման գծով տեղակալ Սադեկ Ազիմովը։ Նա հանգամանալից ներկայացրել է ԶՊՄԿ-ի տեխնոլոգիական վերափոխման հեռանկարը՝ մասնավորապես անդրադառնալով այն հարցերին, թե ինչպես է արդյունաբերական թվայնացումը նպաստելու արդյունավետ տնտեսության ձևավորմանը, թիրախային աշխատելու հնարավորության ստեղծմանը, ինչպես նաև բիզնեսի և պետության զարգացմանը։ Նա ներկայացրել է նաև ԶՊՄԿ-ում թվայնացման ընթացիկ և իրականացվելիք գործընթացները։
Այս տարի համաժողովն ընթանում էր «Միավորելով հարթակներն ու տնտեսությունները» խորագրի ներքո՝ կրկին համախմբելով տեղական և միջազգային առաջատար փորձագետների, բիզնես-ղեկավարների և պետական պատասխանատուների։ Համաժողովի քննարկման հիմանական նյութը ֆինանսական համակարգերի վրա թվային տեխնոլոգիաների ազդեցությունն էր, այն, թե ինչպես են դրանք վերափոխում պետական ենթակառուցվածքներն ու տնտեսությունը։ Տարածաշրջանային ֆինանսական ենթակառուցվածքներին, կարգավորման և նորարարությանն առնչվող հարցերը ևս չշրջանցվեցին։
Պարտավորեցնող է, երբ տասնյակ ֆինանսական ընկերությունների կողքին ԶՊՄԿ-ն արդյունաբերական ոլորտի միակ մասնակից ընկերությունն էր, որ ուներ ոլորտում ձևավորված փորձ ու հստակ տեսլական։

ЗММК - партнер по промышленной трансформации на форуме
ЗАО ЗММК уже несколько лет находится в активной фазе цифровизации и в конечном итоге будет иметь современные, полностью цифровизированные модели управления и производства. И не случайно компания в качестве партнера по промышленной трансформации активно участвует в авторитетном «Форуме «Doing Digital» (DDF), который проводится с 2023 года.
Программа «DDF-2026» была насыщена ключевыми докладами и динамичными панельными дискуссиями, в том числе выступлением Садека Азимова, заместителя генерального директора по цифровизации ЗАО ЗММК. Он подробно представил перспективы технологической трансформации ЗММК, в частности, как цифровизация промышленности будет способствовать формированию эффективной экономики, созданию целевых рабочих мест, а также развитию бизнеса и государства. Он также представил текущие и будущие процессы цифровизации в ЗММК.
В этом году конференция проходила под девизом «Соединяя платформы и экономики», вновь собрав ведущих местных и международных экспертов, бизнес-лидеров и представителей правительства. Главной темой обсуждения на конференции стало влияние цифровых технологий на финансовые системы, как они трансформируют государственные инфраструктуры и экономики. Не обошли вниманием и вопросы региональной финансовой инфраструктуры, регулирования и инноваций.
Ко многому обязывает то обстоятельство, что наряду с десятками финансовых компаний, ЗММК был единственной компанией-участницей из промышленного сектора, которая уже имела опыт работы в этой области и четкое видение.