ԶՊՄԿ-ն՝ «DDF-2026»-ի արդյունաբերական փոխակերպման գործընկեր
ԶՊՄԿ-ն արդեն մի քանի տարի է` թվայնացման ակտիվ շրջափուլում է և վերջնարդյունքում ունենալու է ժամանակակից, ամբողջովին թվայնացված կառավարման և արտադրական մոդելներ: Եվ պատահական չէ, որ գործուն կերպով մասնակցում է 2023 թվականից անցկացվող հեղինակավոր «Doing Digital Forum»-ին (DDF)՝ որպես արդյունաբերական փոխակերպման գործընկեր։
«DDF-2026»-ի օրակարգը հագեցած էր առանցքային ելույթներով և պանելային դինամիկ քննարկումներով, որի բանախոսներից էր նաև «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի թվայնացման գծով տեղակալ Սադեկ Ազիմովը։ Նա հանգամանալից ներկայացրել է ԶՊՄԿ-ի տեխնոլոգիական վերափոխման հեռանկարը՝ մասնավորապես անդրադառնալով այն հարցերին, թե ինչպես է արդյունաբերական թվայնացումը նպաստելու արդյունավետ տնտեսության ձևավորմանը, թիրախային աշխատելու հնարավորության ստեղծմանը, ինչպես նաև բիզնեսի և պետության զարգացմանը։ Նա ներկայացրել է նաև ԶՊՄԿ-ում թվայնացման ընթացիկ և իրականացվելիք գործընթացները։
Այս տարի համաժողովն ընթանում էր «Միավորելով հարթակներն ու տնտեսությունները» խորագրի ներքո՝ կրկին համախմբելով տեղական և միջազգային առաջատար փորձագետների, բիզնես-ղեկավարների և պետական պատասխանատուների։ Համաժողովի քննարկման հիմանական նյութը ֆինանսական համակարգերի վրա թվային տեխնոլոգիաների ազդեցությունն էր, այն, թե ինչպես են դրանք վերափոխում պետական ենթակառուցվածքներն ու տնտեսությունը։ Տարածաշրջանային ֆինանսական ենթակառուցվածքներին, կարգավորման և նորարարությանն առնչվող հարցերը ևս չշրջանցվեցին։
Պարտավորեցնող է, երբ տասնյակ ֆինանսական ընկերությունների կողքին ԶՊՄԿ-ն արդյունաբերական ոլորտի միակ մասնակից ընկերությունն էր, որ ուներ ոլորտում ձևավորված փորձ ու հստակ տեսլական։

ZCMC CJSC has been in an active phase of digitalization for several years now and will ultimately have modern, fully digitalized management and production models. And it is no coincidence that it actively participates in the prestigious “Doing Digital Forum” (DDF) held since 2023 as an industrial transformation partner.
The agenda of “DDF-2026” was rich in keynote speeches and dynamic panel discussions; one of the speakers was Sadyk Azimov, Deputy Director General for Digitalization of ZCMC CJSC. He presented in detail the prospects for ZCMC’s technology transformation, in particular, how industrial digitalization will contribute to the formation of an efficient economy, the creation of targeted employment opportunities, as well as the development of business and the state. He also presented the current and upcoming digitalization processes at ZCMC.
This year, the conference was entitled "Connecting Platforms and Economies," once again bringing together leading local and international experts, business leaders, and government officials.
The main discussion topic at the conference was the impact of digital technologies on financial systems, how they are transforming state infrastructure and the economy. Issues related to regional financial infrastructure, regulation, and innovation were also touched upon.
It is obliging that, alongside dozens of financial companies, the ZCMC was the only participating company in the industrial sector that had already gained experience in this field and a clear vision.