ԶՊՄԿ-ն մասնակցում է համաժողովի
Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցում է Մեծ Բրիտանիայի «Critical Minerals Association»-ի կազմակերպած «Կրիտիկական հանքանյութեր․ ապագայի փոփոխում» 5-րդ տարեկան համաժողովին։
Միջոցառմանը Հայաստանը ներկայացնում են Զանգեզուրի պղինձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանը, Զանգեզուրի պղինձամոլիբդենային կոմբինատի կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը և Հայաստանի Հանրապետության երկրաբանական ֆոնդի ղեկավար Հարություն Մովսիսյանը։
Վարդան Ջհանյանը համաժողովին մասնակցում է որպես հրավիրյալ բանախոս։ «Կրիտիկական կապեր․ արտադրողներ և օգտագործողներ երկխոսության մեջ» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում նա ընդգծել է Հայաստանի պատրաստակամությունը պատասխանատու հանքարդյունաբերությունը հետևողականորեն զարգացնելու, ոլորտի թափանցիկությունը բարձրացնելու և միջազգային կրիտիկական հանքանյութերի մատակարարման շղթաների կայունությանը նպաստելու գործում։
Մասնակիցներին ներկայացվել են նաև Հայաստանի հանքարդյունաբերական ոլորտի ներդրումային հնարավորություններն ու զարգացման պոտենցիալը։

The Armenian delegation participated in the 5th Annual Conference, “Critical Minerals: Changing the Future” organized by the UK’s “Critical Minerals Association”.
Armenia was represented at the event by Vardan Jhanyan, First Deputy Director General of "Zangezur Copper Molybdenum Combine" CJSC, Armen Stepanyan, Director for Sustainable Development of "Zangezur Copper Molybdenum Combine" CJSC, and Harutyun Movsisyan, Head of the Geological Fund of the Republic of Armenia.
Vardan Jhanyan participated in the conference as an invited speaker. During the panel discussion on the topic “Critical Connections: Producers and Users in Dialogue”, he emphasized Armenia’s readiness to consistently develop responsible mining, increase transparency in the sector, and contribute to the sustainability of international critical minerals supply chains.
The investment opportunities and development potential of Armenia’s mining sector were also introduced to the participants.